DALJINSKI UPRAVLJAČ TIP HS

za indikatore kvara nadzemnih vodova

1.1 Opseg isporuke i predviđena upotreba

Daljinski upravljač tipa HS sastoji se od:
1 kom. ručni daljinski upravljač
Daljinski upravljač tipa HS se koristi za daljinsko konfigurisanje i očitavanje trajno instaliranih indikatora kvara za nadzemne vodove serije FLA3.1 i FLA4. Uređaj je dizajniran za upotrebu u elektroenergetskim instalacijama u kojima potrebne radove moraju da obavljaju obučeni i kvalifikovani inženjeri. Kvalifikacije osoblja zasnivaju se na poznavanju i znanju o instalaciji, montaži, puštanju u rad i radu ove vrste proizvoda.

1.2 Eksterijer i rukovanje

Daljinski upravljač tipa HS ima osvetljen ekran sa tri reda i četiri tastera. Ekran pruža informacije potrebne za kontrolu indikatora.

Glavni red: Ovaj red prikazuje verziju daljinskog upravljača i 2 dostupne indikatore greške u dometu. Takođe signalizira da li daljinski upravljač trenutno šalje ili prima radio signale. (Videti sliku 1: 1)
Prvi red: Ovaj red prikazuje nazive menija ili radnju koja je 4 5 trenutno u toku. (Videti sliku 1: 2)
Drugi red: Ovaj red sadrži pojedinačne stavke menija ili merne vrednosti ili podesive vrednosti podešavanja indikatora greške. (Videti sliku 1: 2)
Četiri tastera imaju sledeće funkcije:
Gore/dole: Stavka menija i podesiva podešavanja mogu se promeniti pomoću ovih tastera. Stavke menija i podesive vrednosti se automatski povećavaju ili smanjuju kada se taster drži pritisnut kontinuirano. (Videti slike 1: 4 i 5)
OK: Ovaj taster ima dve funkcije. Daljinski upravljač se uključuje kada se dugme pritisne u trajanju od 1 sekunde. U radu, pritiskom na taster birate prikazanu stavku menija ili prikazanu vrednost. (Videti sliku 1: 6)
Cancel: Ovaj taster takođe ima dve funkcije. Kada daljinski upravljač radi, pritisak na taster u trajanju od 1 sekunde će isključiti daljinski upravljač. Druga funkcija poništava aktivnost, npr. šalje signal za buđenje ili se vraća na poslednju izabranu stavku menija. (Videti sliku 1: 7)

Radi uštede energije, daljinski upravljač će isključiti osvetljenje ekrana nakon 30 sekundi. Nakon 3 minuta daljinski upravljač će se potpuno isključiti.

Imajte u vidu sledeće:

Daljinski upravljač čuva definisana podešavanja kada je isključen. Ovo čini programiranje velikog broja indikatora grešaka mnogo lakšim jer nema potrebe da birate željena podešavanja svaki put kada se daljinski upravljač uključi.

1.3 Zamena baterije

Kada je napon baterije prenizak za normalan rad, nakon uključivanja daljinskog upravljača će se prikazati upozorenje. Na poleđini daljinskog upravljača nalazi se kućište za baterije koje se može otvoriti guranjem poklopca nadole (videti sliku 2). Baterija se može jednostavno zameniti odvajanjem stare baterije od kabla i pričvršćivanjem nove baterije na kabel. Baterija će stati samo u odgovarajućem polaritetu.

Imajte u vidu sledeće:
Baterija koja se koristi je standardna blok baterija od 9V

2. Komunikacija između daljinskog upravljača i indikatora kvara

2.1 Opšta procedura za komunikaciju sa indikatorima

Komunikacija između daljinskog upravljača i indikatora kvara prati sledeću proceduru:

Korak 1: probuditi sve indikatore kako biste ušli u radio-režim
Korak 2: testirati i resetovati sve indikatore u opsegu
ili programirati podesiva podešavanja jednog indikatora
ili očitati merne podatke jednog indikatora
ili dobiti prilagođena podešavanja jednog indikatora

Signal za buđenje se kotinuirano šalje svim indikatorima nadzemnih vodova u dometu. Kako bi se smanjila potrošnja energije, indikatori kvarova nadzemnih vodova proveravaju u ciklusima signal za buđenje (FLA4 ciklus: 10 sekundi, ciklus serije FLA3.1: 20 sek.). U zavisnosti od udaljenosti i smetnji, indikatoru bi moglo biti potrebno više od jednog ciklusa da detektuje signal za buđenje.
Indikatori nadzemnih vodova će signalizirati da su ušli u radio režim preko žute LED diode sa jednim treptajem u sekundi. Slanje signala za buđenje se može otkazati pritiskom na taster „Cancel“. Indikatori će ostati u radio režimu sve dok primaju komande. Tri minuta nakon prijema poslednje komande indikatori će napustiti radio-režim.

Važno:

Sve dole opisane komande pripadaju koraku 2 procedure komunikacije (videti gore). Oni će biti primljeni i obrađeni samo preko indikatora nadzemnih vodova koji ukazuju na spremnost za radio režim preko trećuće LED diode.

Imajte u vidu sledeće:

Kada je indikator serije FLA3.1 u radio režimu, detekcija kvara je onemogućena. Detekcija kvara indikatora tipa FLA4 je i dalje aktivna u radio režimu

2.2 Identifikacioni kôd i kôd kupca

Indikatori greške imaju identifikacioni kod (ID) odštampan na spoljašnjoj strani indikatora. Svrha ovog ID-a je programiranje i očitavanje indikatora pojedinačno. Stoga, svi instalirani indikatori kvara u dometu daljinskog upravljača moraju imati različite ID-ove.

U suprotnom, bilo koji očitani podaci ne mogu se pripisati određenim indikatorima. Na primer. kada se struja linije očita iz ID2 kao što se vidi na slici 3, nejasno je iz koje je od dve faze trenutna vrednost. Može se podesiti najviše 9 različitih ID-ova

3. Komande testiranja, resetovanja i stendbaj režima

Postoje tri opšte komande koje nisu usmerene na jedan indikator već na sve indikatore u radio režimu. Tri opšte komande se nalaze u glavnom meniju i šalju se neprekidno sve dok se ne pritisne taster „Cancel“.

Test Svi indikatori u dometu će se prebaciti u status indikatora. Tajmer za resetovanje se pokreće i indikatori će se resetovati nakon isteka podešenog vremena resetovanja ili sa ponovnim uspostavljanjem neto struje ili napona, ako je omogućeno automatsko resetovanje
Reset Svi indikatori koji ukazuju na grešku će resetovati indikaciju. Pored toga, svi indikatori će napustiti radio režim odmah nakon prijema komande za resetovanje.
Standby Svi indikatori u dometu će odmah napustiti radio režim i vratiti se u režim pripravnosti. Za razliku od komande za resetovanje, indikatori neće resetovati indikaciju ako postoji.

4. Programski meni

4.1 Detekcija kratkog spoja sa apsolutnim pragom

Indikatori greške imaju metod detekcije kvara koji radi sa pragom apsolutne struje koji se zove struja okidanja i filterom kašnjenja odgovora. Kada struja voda premaši struju okidanja, indikator počinje da meri trajanje prekoračenja. Ovaj trenutak se može videti na prvoj isprekidanoj liniji (narandžasta) na slici 4 kada trenutno opterećenje premašuje podešeni nivo struje isključenja (isprekidana zelena linija) Kašnjenje odziva meri trajanje perioda tokom kojeg struja premašuje struju okidanja. Dakle, kada izmerena struja ostane iznad nivoa struje okidanja duže od podešenog kašnjenja odgovora, identifikuje se greška. Ovaj trenutak je označen crvenom strelicom slici 4.

4.2 Detekcija kratkog spoja sa automatskim režimom

Struja isključenja može se ručno podesiti na određeni nivo ili se može automatski izračunati na osnovu normalnog strujnog opterećenja i faktora podešavanja. Slika 5 prikazuje izračunatu liniju struje okidanja (narandžasta) na osnovu struje opterećenja (zelena linija). Osenčena oblast prikazuje sva strujna opterećenja koja se smatraju strujama kvara. Na primer. sa faktorom 2,5 struja okidanja će biti 75A kada je struja opterećenja 30A (30A k 2,5 = 75A). Postoji minimalna struja okidanja za automatski režim od 20A

Za veće struje opterećenja to može dovesti do velikih struja okidanja, posebno kada se koriste veći faktori.

Stoga se može izabrati gornja granica. Gornja granica postavlja maksimalnu struju okidanja sličnu ručno odabranoj struji okidanja. Dakle, sve struje veće od gornje granice smatraju se strujama kvara (videti osenčeno područje na slici 6).

Struja okidanja i kašnjenje odziva mogu se konfigurisati u meniju Program pod stavkama Kratki spoj i Kašnjenje odziva (Videti i tabelu ispod.)

4.3 Detekcija kvara di/dt

Indikatori greške tipa FLA4 i tip FLA3.1V i FLA3.1VL imaju dodatni metod detekcije kvara koji radi sa algoritmom merenja di/dt. Kada je aktiviran, indikator greške prati trenutno opterećenje. Jednom kada se trenutno opterećenje promeni u roku od 20 ms ( = dt, pogledajte takođe na slici 7 ) iznad izabrane vrednosti (e.g. di = 30A, videti i na slici 7 ) a ova pojačana struja traje duže od 40ms (videti i na slici 7) indikator će početi da analizira napon mreže. Ako napon padne u roku od jedne sekunde nakon što je izmerena povećana struja, indikator će detektovati zemljospoj (videti crvenu strelicu nakon isteka tc na slici 7).
Di/dt detekcija se može onemogućiti

4.4 Filter isključenja struje

Filter isključenja struje je dodatni, opcioni kriterijum za proširenje detekcije kratkog spoja. Ako je ovaj filter omogućen, struja mora biti isključena jednu sekundu nakon što je greška identifikovana. Ako je filter omogućen, greška je identifikovana, ali struja je i dalje prisutna, onda greška neće biti prikazana. Filter isključenja struje može da se omogući ili onemogući u meniju „I Off Filter“.

4.5 Trajni i privremeni kvarovi

Indikatori nadzemnih vodova mogu razlikovati trajne i privremene kvarove nakon detekcije kvara metodom kratkog spoja ili detekcije di/dt. Razlika je u tome što trajni kvar trajno isključuje mrežu nakon kvara. Svaki pokušaj ponovnog zatvaranja mreže nije bio uspešan.
Privremeni kvar na drugoj strani može se otkloniti ponovnim napajanjem mreže. To znači da je nakon isključivanja mreže zbog kvara, pokušaj ponovnog zatvaranja u roku od 180 sekundi bio uspešan i mreža je nakon toga operativna. Molimo da pogledate sliku 8 za situaciju privremenog kvara.

Indikator nadzemnog voda pokazuje privremenu grešku dodatnim treptanjem zelene LED diode. Privremena indikacija kvara može se omogućiti ili onemogućiti u meniju „Privremeni kvar“

Imajte u vidu sledeće:
Kada je privremena indikacija kvara onemogućena, situacija prikazana na slici 8 biće identifikovana i označena kao trajna greška

4.6 Detekcija napona

Indikatori nadzemnog voda tipa FLA4, tip FLA3.1V i FLA3.1VL imaju modul za detekciju napona. Ovaj modul se može konfigurisati da odredi status napona mreže. Kriterijumi za detekciju gubitka napona ili ponovnog uspostavljanja napona mogu se podesiti sa dva praga, pragom napona i pragom isključenog napona. Oba praga su određena prilagođenim procentom radnog napona mreže. Indikator nadzemnog voda automatski detektuje nivo radnog napona.
Dok prag isključenog napona određuje na kom nivou napona se detektuje gubitak napona, napon na pragu određuje na kom nivou je radni napon detektovan kao ponovo uspostavljen.
Slika 9 prikazuje funkciju oba praga. Pogledajte zelenu isprekidanu liniju za prag napona i crvenu isprekidanu liniju za granični napon isključenja na slici 9. Kada jačina električnog polja padne ispod praga, indikator greške će detektovati gubitak napona (videtu narandžasti dei ISKLJUČENO na slici 9). Kada jačina električnog polja poraste iznad praga isključenja, i dalje se detektuje isključeno sve dok jačina električnog polja ne pređe prag uključenja (videti 2. zeleno obojeni deo UKLJUČENO na slici 9).

Imajte u vidu sledeće:
Da biste izbegli fluktuacije napona za uključivanje i isključivanje, preporučuje se da izaberete prag niži od praga uključenja.

Detekcija napona se koristi za automatsko resetovanje indikatora po naponu (ako je omogućeno), za verifikaciju statusa napona za metod detekcije di/dt i za daljinsko ukazivanje na gubitke i ponovno uspostavljanje napona.

Imajte u vidu sledeće:
Neki stariji indikatori kvara serije FLA3.1 imaju samo jedan prag napona koji istovremeno funkcioniše kao prag uključenja i isključenja.

4.7 Pregled podesivih podešavanja u meniju Program

Stavka menija Jedinica Opis
Program all Sva podešavanja su podešena i programirana u jednom prenosu. Videti ispod za više informacija o pojedinačnim podešavanjima.
SC Trip A, Faktor, Off (Isklj.) Struja kratkog spoja nadzemnog voda se može podesiti. Može se izabrati fiksna vrednost struje okidanja ili automatski podešena struja okidanja. Da biste izabrali automatski režim, vrednost struje okidanja mora da se smanji sve dok se na displeju ne pojavi „automatic“. Da biste onemogućili detekciju kratkog spoja, vrednost struje okidanja mora da se smanji dok se na displeju ne pojavi „off“.
di/dt Trip A Di vrednost metode detekcije di/dt može se podesiti.
Da biste onemogućili metod detekcije di/dt, vrednost struje okidanja mora da se smanji sve dok se na displeju ne pojavi “off”.
Response del ms Filter kašnjenja odziva se može podesiti.
I Off filter uklj. / isklj. Filter za trenutno isključenje može biti omogućen ili onemogućen.
Reset Time min Vreme resetovanja indikatora greške može se podesiti u minutama
Auto. Reset uklj. / po struji / po naponu Može se izabrati da li je automatsko resetovanje putem oporavka mreže omogućeno ili onemogućeno. Može se izabrati da li indikator treba da se resetuje ponovnim uspostavljanjem struje ili ponovnim uspostavljanjem napona.
Temp. Fault Privremena detekcija kvara može biti omogućena ili onemogućena.
Volt Detect Pragovi napona se mogu podesiti.
4 current reset ISKLJ./A Indikator se može resetovati kada se ponovo uspostavi mrežna struja. Ova funkcija se može onemogućiti odabirom OFF. Kada je funkcija omogućena, može se izabrati trenutni prag. Indikator se resetuje kada trenutno opterećenje mreže premaši podešeni prag.
Imajte u vidu sledeće: Trenutni reset se primenjuje i za kvarove faza-zemlja

5. Meni daljinskog upravljanja

5.1 Daljinska indikacija događaja

Indikatori nadzemnih vodova se mogu integrisati u SCADA sistem uz pomoć interfejsa za daljinsku indikaciju tipa RISFR ili tipa RIS-FS. Oba interfejsa obezbeđuju interfejs između indikatora nadzemnih vodova i RTU-a montiranog na stub.
Interfejsi za daljinsku indikaciju prikupljaju udaljene indikacije od indikatora u dometu preko radija kratkog dometa i pružaju ove informacije RTU preko serijskog interfejsa (tip RIS-FS) ili relejnih izlaza (tip RIS FR). Scenario instalacije sa indikatorima nadzemnih vodova i interfejsom za daljinsku indikaciju tipa RIS-FS može se videti na slici 10.

Imajte u vidu sledeće:
Zavisno od korišćenog interfejsa za daljinsku indikaciju, nisu sve funkcije dostupne.

5.2 Normalni režim i kratki prenosi

Daljinske indikacije se mogu preneti od indikatora nadzemnih vodova do interfejsa daljinske indikacije u dva različita režima. U standardnom režimu svi uređaji, indikatori kvara i interfejs za daljinsku indikaciju, su, tokom većeg dela vremena, u režimu pripravnosti kako bi uštedeli najveću moguću količinu energije. Na ovaj način, i indikatori i interfejs za daljinsku indikaciju mogu da rade na baterije.

U slučaju nekog događaja svi uređaji moraju biti podešeni u radio režim kako bi međusobno komunicirali o događaju daljinske indikacije. Kako bi se svi uređaji postavili u radio režim, signal za buđenje se šalje sa jednog od indikatora svim uređajima u okruženju. Nakon toga interfejs daljinske indikacije prikuplja sve informacije koje su potrebne za prosleđivanje događaja RTU-u. Trajanje ove procedure varira u zavisnosti od vrste indikatora kvara i broja indikatora u opsegu, ali može trajati do 1:30 min.

Alternativni režim kratkog prenosa obezbeđuje bržu proceduru, ali se može koristiti samo sa interfejsom za daljinsku indikaciju tipa RIS-FS. Kada je ovaj režim omogućen, interfejs daljinske indikacije tipa RIS-FS će ostati u radio režimu umesto da bude u režimu pripravnosti. Na ovaj način, procedura buđenja nije neophodna da bi indikatori greške mogli da šalju daljinske indikacije direktno na interfejs. Tip RIS-FS mora biti konfigurisan u skladu sa tim da bi mogao da prima kratke prenose. Zbog stalnog radio režima povećava se potrošnja energije interfejsa za daljinsku indikaciju tipa RIS FS. Ali korišćenje kratkog režima prenosa značajno će produžiti vek trajanja baterije indikatora nadzemnog voda.

Informacije:
Kada je evidentiranje podataka omogućeno, snažno se preporučuje omogućavanje režima kratkog prenosa.

Imajte u vidu sledeće:
Interfejs za daljinsku indikaciju tipa RIS-FR nije u stanju da prima kratke prenose. Zbog toga bi evidentiranje podataka i kratki prenos trebalo da budu onemogućeni kada se koristi tip interfejsa RIS-FR. Kada je režim kratkog prenosa omogućen, RIS-FR neće primati nikakve daljinske indikacije kvara

5.3 Evidentiranje podataka

Indikatori nadzemnih vodova mogu se podesiti da prenose očitavanja struje, status napona i vrednosti temperature na interfejs za daljinsku indikaciju tipa RIS-FS u unapred podešenim intervalima. Indikatori nadzemne linije koriste kratke prenose za slanje ovih podataka kako bi uštedeli životni vek baterije. Stoga samo odgovarajuće konfigurisan interfejs za daljinsku indikaciju RIS-FS može da prima poruke za evidentiranje podataka. Interfejs za daljinsku indikaciju RIS-FS će čuvati očitavanje struje, status napona i temperaturu sistema dok se ne izvrši sledeći prenos sa indikatora greške. Podaci se mogu zahtevati od RIS-FS preko serijskog interfejsa.

Važno:
Korišćenje funkcije evidentiranja podataka utiče na vek trajanja baterije indikatora nadzemnog voda. Izričito se preporučuje da onemogućite ovu funkciju kada u dometu ne postoji daljinski indikacioni interfejs tipa RIS FS koji može da primi prenose evidencije podataka. Takođe se preporučuje korišćenje što dužih intervala kako bi se smanjila potrošnja energije.

5.4 Pregled podesivih podešavanja u meniju Remote

Stavka menija Jedinica Opis
Program all Sva podešavanja daljinske indikacije su podešena i programirana u jednom prenosu. Molimo pogledajte ispod za više informacija o pojedinačnim podešavanjima.
Remote Ind uklj. / isklj. Omogućava ili onemogućava daljinsku indikacijua indikacija greške, resetovanja i indikaciju statusa mreže
Remote Reset uklj. / isklj. Omogućava ili onemogućava daljinsku indikaciju događaja resetovanja. Ako je omogućeno, daljinski će biti naznačeno da je indikator izvršio resetovanje. Nije bitno da li se resetovanje vrši ručno ili automatski prema vremenu ili ponovnim uspostzavljanjem mreže da bi se pokrenula daljinska indikacija.
Net Status isključeno / struja / napon Status mreže se može daljinski pokazati. Status mreže se može utbrditi prisustvom struje ili prisustvom napona. Ako je ova funkcija aktivirana, gubitak protoka struje ili gubitak napona će biti daljinski indikovan. Druga daljinska indikacija se pokreće kada se struja ili napon ponovo uspostave.
Imajte u vidu sledeće:
Protok struje ili prisustvo napona mogu se izabrati kao kriterijum statusa mreže, ali ne oboje istovremeno.
Imajte u vidu sledeće:
Nakon gubitka struje ili napona, indikatori nadzemnog voda verifikuju status mreže na određeno vrijeme pre nego što daljinski pokažu promenu. Na primer, tip FLA4 proverava promenu statusa mreže u trajanju od 10 sekundi.
Datalog isključeno / min Omogućava ili onemogućava funkciju evidentiranja podataka indikatora greške. Podesive postavke su:
ISKLJ. onemogućava funkcije evidentiranja podataka
1 min – 10 min u koracima od 1 min
10 min – 120 min u koracima od 10 min
120 min – 1440min
u koracima od 60 min
KRATAK PRENOS:
Omogućava ili onemogućava slanje indikacija kvara i trenutnih ili naponskih događaja kratkim prenosima.*)
TEST:
ID FLA3.1VL se može izabrati da se izvrši test daljinske indikacije. Kada se izabere, FLA3.1VL će simulirati daljinsku indikaciju trajnog kvara.
Short Transm uklj. / isklj Omogućava ili onemogućava slanje indikacija kvara i trenutnih ili naponskih događaja kratkim prenosima
Test ID indikatora greške se može izabrati da se izvrši test daljinske indikacije. Kada se izabere, indikator greške će simulirati daljinsku indikaciju trajne greške.

6. Meni merenja

Merne vrednosti se mogu očitati pomoću stavki menija u podmeniju „Merenje“. Sve merne vrednosti se očitavaju sa indikatora greške neprekidno u intervalima od pribl. 0.5 sec. Merenje se može poništiti pritiskom na dugme Otkaži.

Stavka menija Jedinica Opis
Current A Ova funkcija očitava struju voda.
Voltage uklj. / isklj. Ovom funkcijom se može očitati status napona. Status napona se određuje uz pomoć pragova napona uključenog i isključenog napona. (Molimo da pogledate poglavlje “Detekcija napona” za dodatne informacije.)
Temperature °C Sistemska temperatura indikatora greške nadzemnog voda se prikazuje u °C

Imajte u vidu sledeće:
Stariji indikatori serije FLA3.1 ne podržavaju očitavanje temperature. Samo indikatori kvara tipa FLA4, tipa FLA3.1V i tipa FLA3.1VL podržavaju očitavanje statusa napona.

7. Prijem podešavanja

Sva podešavanja sa indikatora nadzemnog voda mogu se očitati daljinskim upravljačem uz pomoć stavke menija „Read Config“. Nakon odabira ID-a sa kojeg će se pročitati podešavanja, biće prikazane sve funkcionalne vrednosti. Moguće je proći kroz sva podešavanja uz pomoć dugmadi nagore i nadole. Količina i tip podešavanja se razlikuju od tipa i verzije indikatora greške. Pritiskom na taster Cancel iz pregleda se izlazi i može se izabrati sledeći indikator.

8. Održavanje i odlaganje

8.1 Transport, skladištenje i opšte ocene za rad

Uređaji se čuvaju u suvim i čistim prostorijama na temperaturi od -20 °C do +65 °C. Relativna vlažnost mora da bude takva da ne izaziva kondenzaciju ili zaleđivanje. Uređaj ne treba provetravati osim ako se ne prekorači opseg radne temperature od -10 °C do +65 °C.

8.2 Čišćenje

Uređaj se može čistiti mekom, blago vlažnom krpom bez problema. Vlaga ne bi trebalo da ulazi u kućište. Za čišćenje se ne smeju koristiti sredstva za čišćenje prozora, sprejevi, sredstva za čišćenje u domaćinstvu, rastvarači, alkoholna sredstva za čišćenje, amonijačni rastvor ili sredstva za ribanje.

8.3 Odlaganje

Pre odlaganja baterija se mora ukloniti. Uređaj se mora odložiti profesionalno.